Dziś jest:
2017-08-23    
Imieniny:
Apolinarego, Miły, Róży    
Strona Główna > Kultura, oświata, sport

Kultura, oświata, sport

16-08-2017    Laury dla suskich skrzypków na Sabałowych Bajaniach

Występy instrumentalistów z suskich kapel regionalnych urzekły publiczność i jury 51. Festiwalu Folkloru Polskiego. Reprezentanci naszego miasta Wojtek i Maciej Kubasiak wrócili z laurami tegorocznej edycji konkursu gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków i drużbów weselnych, który odbył się w dniach 9 – 13 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej.


14-08-2017    Mały Wyścig „Memoriał Henryka Łasaka”

Piątkowe popołudnie 12 sierpnia na stadionie w Suchej Beskidzkiej było gorące nie tylko ze względu na warunki atmosferyczne, ale również za sprawą Małego Wyścigu tradycyjnie organizowanego w przeddzień Memoriału Henryka Łasaka.


14-08-2017    Sukces Kapeli Mała Ziemia Suska na Festiwalu Folkloru Górali Polskich!

Tydzień Kultury Beskidzkiej był doskonałą okazją dla kapel i muzyków z naszego regionu, aby zaprezentować swój talent i umiejętności szerokiej publiczności. W ramach tego jedynego w swoim rodzaju „święta górali" zorganizowano konkursy wyłaniające najlepsze kapele, grupy śpiewacze, instrumentalistów i mistrzów gry na instrumentach. Podczas tegorocznej 48. edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu Kapela Mała Ziemia Suska zajęła pierwsze miejsce wśród kapel góralskich.


03-08-2017    Suskie Emanacje 2017 przy dźwiękach Bacha i Beethovena

Tegoroczne Emanacje wyróżniała spontaniczność i radość muzykowania, ponieważ bohaterami większości wydarzeń są młodzi artyści. Jak co roku do grona miejsc, w których odbywają się koncerty dołączyła Sucha Beskidzka. W piątek 21 lipca w sali rycerskiej można było wysłuchać prapremierowego wykonania utworu Jerzego Bauera „Akwarela dla dwóch. Na flet wiolonczelę i dla żartu" oraz utworów Bacha i Beethovena w wykonaniu Łukasza Długosza (flet) i Marcina Zdunika (wiolonczela).


17-07-2017    I miejsce dla zespołu Ziemia Suskia

W sobotnie popołudnie 8 lipca odbyły się VI Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej przy Sanktuarium NMP na Jasnej Górce w Ślemieniu. Spośród 14 zespołów, które zgłosiły się do konkursu, pierwsze miejsce zajęła Ziemia Suska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury - Zamek.


17-07-2017    Kapela Mała Ziemia Suska podczas wyborów Nojśwarniyjsyj Gorolecki


Kapela Mała Ziemia Suska została po raz kolejny wyróżniona i doceniona przez muzyków reprezentujących folklor góralski. Na zaproszenie zespołu „9 Siył" zagrała podczas wyborów Nojśwarniyjsyj Gorolecki w Białym Dunajcu. To jednak nie koniec współpracy suskich muzyków z podhalańskimi.03-07-2017    Nagroda Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Uroczystą częścią sesji Rady Miasta w Suchej Beskidzkiej, która odbyła się 30 czerwca br. było wręczanie Nagrody Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka – Kamena  za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Doceniając wkład i zaangażowanie w życie  kulturalne miasta Burmistrz Stanisław Lichosyt uhonorował ta prestiżową nagrodą Pana Mariana Bucałę - rzeźbiarza, artystę, który dopracował się własnego, rozpoznawalnego stylu. Nagroda Kamena została ustanowiona w 2011 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej i jest przyznawana osobom, zespołom, instytucjom i stowarzyszeniom, których działalność przyczynia się znacząco do rozwoju twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w Suchej Beskidzkiej. 

29-06-2017    51 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych z udziałem Małej Ziemi Suskiej

Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej. W Kazimierzu Dolnym po raz 51 odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Małopolskę reprezentowała Kapela Mała Ziemia Suska, która zdobyła nagrody w kategoriach „DUŻY - MAŁY" oraz KAPEL. Dodatkowym wyróżnieniem dla suskich muzyków było rozpoczęcie korowodu podczas Festiwalu oraz występ na scenie festiwalowej.


28-06-2017    Dni Ziemi Suskiej 2017


Pod znakiem wyjątkowych widowisk kulturalnych upłynęły Dni Ziemi Suskiej 2017. Największa impreza plenerowa w Suchej Beskidzkiej cieszyła się ogromną popularnością i zachęciła do świętowania całe rodziny. Program obchodów Dni Miasta pod hasłem Suski Jarmark Kulturalny był festiwalem niezwykle różnorodnych i oryginalnych wydarzeń przygotowanych z myślą o mieszkańcach oraz gościach, którzy zechcieli spędzić pierwszy weekend lata w Suchej Beskidzkiej. Wspaniała zabawa w malowniczej scenerii suskiego zamku trwała przez dwa dni. Na dziedzińcu oraz w parku zamkowym można było spotkać miłośników sztuki, tańca i muzyki klasycznej, fanów rockowego i folkowego brzmienia, oraz zawodników gry miejskiej rozwiązujących łamigłówki i zadania. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. W parkowej Strefie Rodziny na najmłodszych czekały bowiem ciekawe gry, zabawy i warsztaty oraz wesołe miasteczko.1 [2] [3]

Co, gdzie, kiedy?